דצמבר 2015

החודש אנחנו מזמינים אתכם לחשוב איתנו באופן קצת ביקורתי על הסיקור התקשורתי של הרפורמה החשובה ברישוי, לקרא על מודלים של מעורבות תושבים בקידום התחדשות עירונית, לחשוב האם אנחנו יכולים ללמוד משהו מנאות מדבר (ספוילר: כן, ולא מעט), לצפות בקסם אנושי מתרחש כאשר ממקמים גן ילדים בתוך בית אבות ולסיום לצפות באמנית הרחוב המבוגרת בעולם. כל זאת לצד עדכונים על הנעשה במערכת התכנון בחודש האחרון.

מקווים שתמצאו בהם עניין.

חומרים ותמונות אותם הייתם רוצים לפרסם, ניתן לשלח אל מערכת פודיום – noemilie1@gmail.com

 

הסחריר (ספין) בדבר תקנות ההיתר על חיסיון

הדיון בזכות בזכות העיון בהיתרי הבניה, הוא החמצה של העיקר. תקנות הרישוי החדשות, יוצרותשני חידושים ענקיים, וחבל שאת אלה חסכה התקשורת מהציבור. הראשון הוא רישוי מקוון, השני הוא המידע להיתר.

הסדר העיון בהיתרי בנייה, הוא צעד ענק קדימה לעומת המצב הקיים. על פי המצב הקיים איש הישר בעיניו יעשה. ישנן ועדות שבהן היתרי הבניה וכל תיק הבניין פתוח לעיון הציבור ללא כל הגבלה. לעומתן, ישנן ועדות שלא מאפשרות לעיין בהיתרי הבניה בכלל. המצב הגרוע ביותר הוא בועדות אשר מאפשרות עיון סלקטיבי בהיתרים, למקורבים בלבד. תקנות הרישוי החדשות יוצרות בסך הכל אחידות וסדר.

מוזמנים לקרא את הדעה הביקורתית והמעניינת מתוך הבלוג "המרפסת" בקישור כאן על הפספוס של התקשורת בהבנת הבשורה בתקנות הרישוי החדשות ולחשוב האם, מה ואת מי שירת אותו "סחריר".

 

מעורבות תושבים בקידום התחדשות עירונית- סקירת מודלים נבחרים מהעולם

מרכז הגר המסמך מציג שלושה מודלים לקידום התחדשות עירונית ובהם יש לרשויות מקומיות ולתושבים תפקידים שונים מאלו המוכרים כיום בישראל. המסמך נועד לספק תמונת מצב עדכנית המבוססת על הניסיון הנצבר בפועל בעולם ולכן, לכל אחד מהמודלים הנסקרים נלווה מקרה בוחן בו הוא מיושם.

לקריאת המחקר – מעורבות תושבים בקידום התחדשות עירונית

מידע נוסף ועדכונים אודות פעילות המרכז ניתן למצוא באתר האינטרנט: http://www.israhc.org/  ובדף הפייסבוק: https://www.facebook.com/affordablehousingcenter/

מה אנחנו יכולים ללמוד מנאות מדבר?

נאות מדבר אמתיים, נוצרים כאשר מעיינות תת-קרקעיים ואקוויפרים יקרי ערך מגיעים כמעט עד לפני הקרקע ומסתבר שהם חלק משמעותי מהחוויה האנושית. כך, במשך מאות שנים ציינו נאות מדבר את מיקומם של קהילות ונתיבי סחר – רשת נתיבי הסחר הארוכה ביותר שמוכרת לנו, דרך המשי בת 7,400 הקילומטר שחולפת באפריקה, אסיה ואירופה, התקדמה ממקווה מים למקווה מים והסתמכה על קהילות נווה מדבר כגון טוּרפַּן שבסין וסמרקנד שבאוזבקיסטן. דרך הגמלים דְרַבּ אל-אַרבְּעין, שעוברת במרכז מצרים וסודאן; דרך הקרוואנים המרוקאית שמגיעה מניז'ר לטנג'ר; והמסלולים הרגליים של הילידים במדבר מוֹהַאבּי בדרום-מערב ארצות הברית – כל אלה היו דרכים שלא היה ניתן לחצות אילולא היו רצופות נאות מדבר.

בנוסף, ידעתם שנאות מדבר מקלים על תסכול וגם עוזרים לנו לשמור על ריכוז?

כל זאת ועוד בקישור כאן 

 

גן ילדים בבית אבות?!

עירוב שימושים אינו רווח בשימוש בישראל על אף ההבנה המחלחלת כי לעירוב שימושים תפקיד מרכזי בייעול השימוש בקרקע. עם זאת, במדיניות רבות, בהם הדבר מקובל אפשר להבחין לא רק באפשרות להקצות קרקע באופן נכון יותר אלא בהשפעות הדדיות חיצוניות על החברה והסביבה – דוג' אחת אפשר לראות בסרטון המקסים בקישור המצורף המראה מה קורה כאשר ממקמים גן ילדים בבית אבות.

 

אמנית הרחוב המבוגרת בעולם

לגרייס ברט ולביתה מהעיירה סלקריק בסקוטלנד, שגדלו וחיו בה כל חייהן הפריע שהמרחב הציבורי כבר לא מטופח כמו פעם והיא החליטה לעשות מעשה – רתמה את כישורי הסריגה שלה לטובת קישוט תא הטלפון הציבורי, את הספסלים, את המעקים, את הכניסה לספריה הציבורית ועוד. לאחר כמה שעות של עבודה, הם סיימו לקשט 46 אתרים שונים ברחבי העיר כולה  והמסרגה עוד נטויה…

מוזמנים לצפות בגלרייה בקישור המצורף

 

חדשות ואירועים

 1. במסגרת סיכומי סוף השנה גאה מנהל התכנון בכמות יחידות הדיור חסרת התקדים שאושרה השנה – כמעט 100,000 יחידות שהוגדרו על ידי התקשורת כשיא של כל הזמנים. בטח בימים בהם מתמודדת ממשלת ישראל עם משבר דיור חריף. לעיונכם לקט תקשורת המסקר את ההישג.
  דה מרקר: שיא במספר יחידות הדיור שאושרו ב 2015 בישראל

  גלובס: האוצר: השנה אושרו 100 אלף דירות – שיא הסטורי
  גלובס: הרצליה: אושר תמ"א 38 למרות טענות השכנים שיש לקדם פינוי בינוי
  Ynet: 2015: כמעט 100 אלף דירות אושרו לבנייה
  New1: שיא: השנה אושר תכנון 99400 דירות
  Bizportal: נראה ירידת מחירים? ב 2015 אושרו כמעט 100 אלף דירות – שיא כל הזמנים

2. החודש הושק הפרסום הרבעוני של שוטף+ והפעם – "איתחול התכנון בעידן המרחב המרובד" (augmented reality)

לחצו כאן לכניסה לאתר שוטף+ http://future-space.wix.com/shotefplus

שוטף

מרחב מרובד מורכב משילוב של שתי שכבות (רבדים): המציאות הפיזית (הקיימת בפועל) ותוכן וירטואלי. במבט אל מרחב מרובד ניתן לראות בו זמנית את החדר, הרחוב או השדה שבו אנחנו נמצאים וביחד איתו תוכן נוסף הנוצר באמצעות מחשב – למשל, קיר שבאמצעות 'משקפיים מְרָבְדִים, ניתן לראות עליו גם תמונה וירטואלית, או מגרש חניה אמיתי שעליו מבנה ווירטואלי שנחווים יחד. כיוון שהתוכן הדיגיטאלי למעשה אינו מוגבל, כך גם המרחב המרובד הוא אין סופי.

ואמנם, המונח מציאות רבודה או מרחב מרובד נטבע רק לאחרונה, והמחקר האקדמי בנושא עדיין מוגבל יחסית אבל בחרנו להאיר בזרקור בפרסום הפעם סוגיה מרתקת זו משום פוטנציאל ההשפעה שלה על כל הרמות של הפרקטיקה התכנונית: עיצוב מוצר, עיצוב פנים, אדריכלות בניין, אדריכלות נוף, עיצוב עירוני, תכנון עירוני ואפילו תכנון ברמה האזורית, הארצית והאסטרטגית. מציאות רבודה תזמין או תאפשר אדריכלים ומתכננים להשתמש בכלים ושיטות אחרות מהמקובל היום, תדרוש לעדכן את מדיניות הפיתוח והקצאת משאבי קרקע, תחייב את מוסדות התכנון לגישה שונה ברגולציה של השימוש בקרקע, תכיל מסגרות וגופים חדשים בתוך הזירה התכנונית ואף יכולה לשנות את יחסי הכח בין בעלי העניין בפיתוח הקרקע.

קצת על שוטף+ :
שוטף + הוא אתר מטעם מינהל התכנון, המזמין לבחינה ולדיון בעתיד המרחב, להרחבת דעת וידע בתחום התכנון וכתשתית לקידום עשייה בנושאים נבחרים. האתר כולל פרסומים בנושאים מרכזיים, המציעים נקודות מבט אפשריות על עתיד המרחב והתכנון. הדיון בכל נושא משלב התייחסות לפרקטיקה ביחד עם תיאוריה; דוגמאות מהעבר ומההווה מהארץ ומהעולם ותרחישים אפשריים בעתיד הקרוב והרחוק.

3. לאור המחלוקת על אופן חישוב השטחים לטובת זכויות בנייה במסגרת תמ"א 38/2 ראינו לנכון לצרף לכם את תגובת פורום קניין ומקרקעין בלשכת עורכי הדין לעמדת המשנה ליועץ המשפטי בעניין – חוות דעת תמא 38

ואחת קטנה לפני סיום,

אחת קטנה לפני סיום דצמבר 15

 

נתראה בגיליון הבא,

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s